SMX Stockholm 2010
26 juli 2010

SMX Stockholm 2010 går av stapeln 28:e och 29:e September på Clarion Hotel Sign i Stockholm. Sökmotorkonsult.se är officiell bloggpartner och det innebär att vi kan dela ut en rabatt till konferensen. Om du uppger koden SOKMOTORKONSULT010 när du registrerar dig blir det 15% billigare.
Jag vet inte än om schemat är spikat men det ser ut som att Bernt Johansson från Klikki kommer att dyka upp (han talade ifjol också) och det kan klart vara värt att besöka. Generellt sett så talas det om PPC och SEO med sträckning ända till konvertering och webbdesign så det är intressant nästan för vem som helst som arbetar på Internet. Du hittar registreringen för eventet här. Glöm inte att uppge koden SOKMOTORKONSULT010 för rabatten.
Det kommer att finnas folk från Pineberry på plats och kanske till och med undertecknad. Jag tycker helt klart att om du inte har något bättre för deig så är det en väl investerad slant. Vi ses kanske där.
5 kommentarer
RSS-flöde för kommentarer till det här inlägget. TrackBack URL
Den nya pandan kommer
Av Olle Lundell | 3 Feb 2012
De flesta trogna läsare av denna blogg kommer säkert ihåg vad som funnits att läsa här tidigare om Googles Panda-uppdatering, ett av de mer omfattande filtren som sökgiganten någonsin har rullat ut. Syftet med den första pandan var att slå till mot s.k. content farms, ett resultat som detta fick var att eHow, en typisk [...]
Kommentarer (0) | SEO
Googlestädning – är det ok?
Av Magnus Bråth | 1 Feb 2012
Rykteshantering på nätet, så kallad Googlestädning är ett fenomen som dykt upp allt oftare på senare tid. Det handlar alltså om att på ett eller annat sätt tränga undan negativa omdömen i sökresultaten. Många sökmotorkonsulter i landet erbjuder det som en tjänst och till skillnad från andra områden inom SEO så upplever jag faktiskt att det [...]
Kommentarer (2) | SEO
Facebook, Twitter och Myspace slår tillbaka
Av Olle Lundell | 31 Jan 2012
Google har uppenbarligen försatt sig i en något knepig situation genom att introducera ett socialt nätverk. Helt plötsligt har man både en sökmotor, som enligt mottot ”Focus on the user” ska ge de bästa sökresultaten till användarna, och ett socialt nätverk som konkurrerar med större aktörer på det området, framför allt Facebook och Twitter. De [...]
Kommentarer (0) | SEO
Toppdomäner till salu
Av Olle Lundell | 27 Jan 2012
Vad händer då med Tuvalu? ICANN, Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, har beslutat att tillåta vilka toppdomäner som helst. Detta gör att man inte längre är bunden till .se, .com, .org, .nu m.fl. Om man nu någonsin har tyckt att detta var ett problem. Istället kan man registrera vad man vill som toppdomän. [...]
Kommentarer (1) | Hemsida
Vad händer om du googlar Facebook?
Av Olle Lundell | 23 Jan 2012
Ingen som läser detta har väl missat att Google lanserade sin Facebook-dödare (med en hel del funktioner snodda från Diaspora) Google+ förra sommaren. Och ingen har väl knappast missat heller att Facebook fortfarande lever och har hälsan. Faktum är att många nog undrar vad man egentligen ska använda Google+ till. Jag gör det själv. [...]
Kommentarer (0) | Sökmotoroptimering




Se till att komma dit Magnus. Skulle vara roligt att träffas igen. Som det verkar ska jag tala om ”Site Architecture”, men det är inte spikat ännu.
Kommentar by Bernt — 27 juli 2010 - 7:14
Skulle vara klart roligt att dyka upp, tyvärr är det ju en väldigt lång resa.
Kommentar by Magnus — 27 juli 2010 - 13:12
Det ser ut som att det inte blir något SMX 2010 för mig. De ville ha mig som talare fick jag på mail men efter ett tag kryper det fram att de förväntar sig att jag ska slanta flyg och hotell själv. Det känns inte riktigt som att jag tycker att det är värt 30.000 att få jobba gratis en helg så jag stannar i hemmets lugna vrå.
Kommentar by Magnus — 30 juli 2010 - 14:25
Det kan jag förstå att du tycker. För mig är det lite enklare tack och lov. Synd att du inte kommer. Det hade varit skoj att träffas, och jag tror att du hade kunnat tillföra en hel del på konferensen.
Kommentar by Bernt — 09 augusti 2010 - 13:35
Ja, det är lite trist, du får täcka för mig :)
Kommentar by Magnus — 09 augusti 2010 - 13:59