SEO för hemmafixaren – Samarbete
06 juni 2009
För dig som är ny inom SEO eller dig som kanske hållit på ett tag men inte riktigt tagit klivet till heltidssökmotoroptimering finns det alldeles speciella förutsättningar och problem. När man som jag arbetat med det ett tag och har ordentlig budget för arbetet så råder andra förutsättningar. Jag tänkte att vi idag skulle ta och titta lite närmare på SEO för hemmafixaren, hur man kan nå maximala resultat med små eller inga medel.
All on site optimering är förstås mer eller mindre lika oavsett hur stor budget man har, här handlar det om tid och kunskap och om du påtar ett tag blir du snabbt ganska duktig på det. Du hittar det mesta du behöver veta om on site optimering i vår SEO-skola (den är under utveckling) eller så kan du ta en titt på våra generella riktlinjer. Det som nästan alltid brukar vara begränsande för hemmafixaren är länkbygge. Att komma igång med inlänkar kan var näst intill omöjligt om du försöker göra det själv men jag ska tipsa om något som gör att du kan komma igång på ett enkelt sätt.
SEO-Samarbete är den bästa vägen
Genom att samarbeta med andra i samma situation kan du på ett enkelt sätt bygga relevanta inlänkar och på så vis komma igång med länkarbetet. Det svåra här är att komma i kontakt med rätt personer för samarbeten, Internet kan onekligen vara en djungel och det finns en hel del oseriösa aktörer. Om du arbetar med den svenska marknaden så är det lättare men det finns också färre potentiella samarbetspartners.
Det allra första du ska göra är att satsa på länkbyten eller erbjuda specialskrivna artiklar i utbyte mot länkar. Se till att få gästblogga på bloggar som handlar om ditt ämne och se till att ha en egen blogg du kan länka till andra inom din bransch ifrån. Det verkar kanske bakvänt att hjälpa sina konkurrenter med deras sökmotoroptimering men det är faktiskt väldigt rimligt.
För att förklara ska jag förenkla det här så mycket som möjligt, tänk dig att det fanns ett enda sökresultat och endast 10 sidor i världen. Samtliga konkurrerar om förstaplatsen och de försöker ta sig dit på sina egna sätt. En del har fattat att länkbyten är smart och andra har inte fattat. 1 av siterna byter inte länkar med någon för upphovsmännen vill inte marknadsföra sina konkurrenter. Den siten hamnar sist i sökresulatet för den har inga inlänkar. 1 site byter med alla som kan tänka sig byta och den siten hamnar först för den får flest inlänkar av alla. Om du har två konkurrenter och byter länkar med båda kommer du slå dem för de får en länk var och du får två.
Bilden är kraftigt förenklad men beskriver helt klart funktionen av samarbete inom SEO. Eftersom verkligheten är klart mer komplex så tävlar ni kanske inte ens om samma sökresultat och då ser jag ingen som helst anledning att inte göra ett byte.
Fördelarna med samarbeten slutar inte vid länkbyten, genom att ha bra relationer med viktiga webmasters i branschen ökar dina chanser rejält på alla möjliga fronter.
Inga kommentarer
Inga kommentarer ännu.
RSS-flöde för kommentarer till det här inlägget. TrackBack URL
Ta ett steg uppåt
Av Magnus Bråth | 8 Feb 2012
Sökmotoroptimering i sin renaste form är lätt, till och med mycket lätt. Att fixa så att titlar och rubriker fungerar bra borde man kunna lära sig i lågstadiet, det enda som krävs är vissa skrivfärdigheter. När du tycker att din on page är perfekt, hur kan du förbättra den då? Det är vad vi ska [...]
Kommentarer (0) | SEO
Den nya pandan kommer
Av Olle Lundell | 3 Feb 2012
De flesta trogna läsare av denna blogg kommer säkert ihåg vad som funnits att läsa här tidigare om Googles Panda-uppdatering, ett av de mer omfattande filtren som sökgiganten någonsin har rullat ut. Syftet med den första pandan var att slå till mot s.k. content farms, ett resultat som detta fick var att eHow, en typisk [...]
Kommentarer (0) | SEO
Googlestädning – är det ok?
Av Magnus Bråth | 1 Feb 2012
Rykteshantering på nätet, så kallad Googlestädning är ett fenomen som dykt upp allt oftare på senare tid. Det handlar alltså om att på ett eller annat sätt tränga undan negativa omdömen i sökresultaten. Många sökmotorkonsulter i landet erbjuder det som en tjänst och till skillnad från andra områden inom SEO så upplever jag faktiskt att det [...]
Kommentarer (2) | SEO
Facebook, Twitter och Myspace slår tillbaka
Av Olle Lundell | 31 Jan 2012
Google har uppenbarligen försatt sig i en något knepig situation genom att introducera ett socialt nätverk. Helt plötsligt har man både en sökmotor, som enligt mottot ”Focus on the user” ska ge de bästa sökresultaten till användarna, och ett socialt nätverk som konkurrerar med större aktörer på det området, framför allt Facebook och Twitter. De [...]
Kommentarer (0) | SEO
Toppdomäner till salu
Av Olle Lundell | 27 Jan 2012
Vad händer då med Tuvalu? ICANN, Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, har beslutat att tillåta vilka toppdomäner som helst. Detta gör att man inte längre är bunden till .se, .com, .org, .nu m.fl. Om man nu någonsin har tyckt att detta var ett problem. Istället kan man registrera vad man vill som toppdomän. [...]
Kommentarer (1) | Hemsida



