Jag har testat analysverktyget lite och tycker det ger riktigt bra indikationer på vad man ska lägga fokus.
En liten undran/synpunkt angående titeln och h1 bara. Egentligen borde väl inte antalet tecken vara viktigt att begränsa till 64 respektive 40 tecken, det viktigaste borde vara hur många ord det är? Eller är jag ute och cyklar?
/Rikard
I viss utsträckning har du rätt Rikard antalet ord är viktigt men antalet tecken är också värt att titta på. Det finns faktiska begränsningar när det gäller längd som inte är semantiska, en bra indikation på det är t ex att Google skär av långa titlar. Nedan ett exempel från mitt Twitter-flöde.
Inte bara är det suboptimalt ur SEO-hänseende att ha för lång title, du kommer få ett mindre attraktivt resultat i sökresultatet om den inte passar i formen. Rekommendationen är alltså inte mer än 64 tecken på titeln.
/Magnus
Sidan är senast uppdaterad 2009-12-09