Sökmotorkonsult.se

Bakom kulisserna – på Twitter

TwitterÄr du intresserad av vad som händer bakom kulisserna på Sökmotorkonsult.se? Ett sätt att följa med på vad som händer är att följa mig på Twitter, där kan du se mina diskussioner med andra i branschen eller i relaterade branscher. Det blir visserligen lite slarvigare än här på bloggen men det bli å andra sidan snabbare.

Twitter är lysande för att skapa kontakter som kan vara ovärderliga både för sökmotoroptimering och annan internetmarknadsföring. Jag är själv inget stort fan av marknadsföring för Twitter men som plattform för att skapa kontakter är det lysande. Genom att vara aktiv twittrare är det lätt att bygga en relation med andra inom segmentet och det är helt klart en väg framåt inom sökmotoroptimering.

Om du inte redan gör det så tycker jag helt klart du ska ta och följa mig.

Sidan är senast uppdaterad 2010-04-24

RSS feed for comments on this post.

Innan du kommenterar var vänlig och läs igenom reglerna för kommentarer

Sökmotormuseum

Pineberry öppnar världens första sökmotormuseum

Efter 16 framgångsrika år inom digital marknadsföring har vi på Pineberry beslutat att utöka våra tjänster genom att öppna det allra första sökmotormuseet.

Simon Davidsson, Michael Wahlgren och Tilde Mattsson i avsnitt 92 av Sökpodden

#92 Fåfänga

Avsnitt 92 av Sökpodden är här! Denna gång pratar Simon, Micke och Tilde om Bing är värt att satsa på, går igenom några nyheter som kommit inom Performance Max och avslutar avsnittet med en diskussion om nyckeltal som faller under det mindre smickrande begreppet Vanity Metrics. Du lyssnar väl?

Google analytics

Din data i GA4 kommer skilja sig

Stämmer inte din siffror i GA4 mot det du ser i UA? Även om detta kan kännas frustrerande är det väntat. GA4 och UA skiljer sig på så många sätt att datan inte är helt jämförbar. Däremot kan det vara bra att förstå varför du ser skillnader i dina siffror och hur stora skillnaderna är.

inget att förlora

Våga mer i sämre tider

Det finns fördelar med att det är sämre tider. En sådan är att du ges möjlighet att våga mer med din marknadsföring. Du har helt enkelt mindre att förlora. Så passa på att göra de stora förändringarna i din marknadsföring som du dragit dig för att göra tidigare.

black friday datum

När är black friday & cyber monday 2023? – Alla datum!

Nu för tiden finns det många kampanj- och temadagar att hålla reda på, särskilt under hösten när det är viktiga händelser som Black Week, Cyber Monday och Black Friday. Här är de datum du behöver hålla koll på!