Sökmotorkonsult.se

Black Hat SEO – det pratas mer och mer om den mörka sidan

Det pratas allt mer om Black Hat SEO, något som inte varit särskilt känt för gemene man även om man kanske sett några av effekterna. Du kanske märkt kommentars-spam i bloggar eller hittat direkt felaktiga siter i sökresultaten? Det handlar ofta om Black Hat SEO.

Man brukar göra en distinktion mellan Black Hat och annan sökmotoroptimering men det är fortfarande något luddigt vad som kan anses Black Hat. En del säger att det helt enkelt är de som bryter mot lagen för att nå bättre resultat. Ja, det finns dom som gör det. En metod som dessa använder sig av är att hacka t ex wordpressbloggar (som den här) för att smyga in dolda länkar till sina egna siter och på så sätt få starka länkar.

De flesta har nog en lite generellare syn på vad Black Hat innebär och menar att om man inte följer sökmotorernas riktlinjer så är det Black Hat. Då inkluderas även sådant som Doorway Pages, Cloaking och länkbytessystem.

Oavsett hur man definerar Black Hat så finns det onekligen risker, man kan till exempel få sin site portad av Google och då är det en lång mödosam väg tillbaka in i sökresultaten.

Sidan är senast uppdaterad 2008-11-05

RSS feed for comments on this post.

Innan du kommenterar var vänlig och läs igenom reglerna för kommentarer

inget att förlora

Våga mer i sämre tider

Det finns fördelar med att det är sämre tider. En sådan är att du ges möjlighet att våga mer med din marknadsföring. Du har helt enkelt mindre att förlora. Så passa på att göra de stora förändringarna i din marknadsföring som du dragit dig för att göra tidigare.

black friday datum

När är black friday & cyber monday 2023? – Alla datum!

Nu för tiden finns det många kampanj- och temadagar att hålla reda på, särskilt under hösten när det är viktiga händelser som Black Week, Cyber Monday och Black Friday. Här är de datum du behöver hålla koll på!

Vem vinner melodifestivalen 2023? Bilden visar Loreen och Marcus & Martinus

Trendspaning: Vem vinner Melodifestivalen 2023 – på Google?

Årets stora dos av glitter, musik och dramatik närmar sig sin höjdpunkt. Finalen i Melodifestivalen äger rum i helgen och vi har självklart tagit på oss uppgiften att försöka spå årets vinnare. Genom att analysera sökvolym och söktrender har vi identifierat vilka artister och bidrag som verkar ha fått mest uppmärksamhet inför tävlingen. Så vem kommer att ta hem segern i år? Läs vidare för att ta reda på det!

Kristian Jältsäter, Michael Wahlgren och Emilia Milosavljevic i avsnitt 91 av Sökpodden

#91 Bard & Sydney

Sökpodden är här igen! I detta avsnitt 91 pratar Emilia, Kristian och Micke om Bard vs Sydney, gör en populär SEO-clinic och avslutar med att dela med sig av erfarenheter från genomgångar av annonskonto på Meta. Du lyssnar väl?

Nya Bing

Nya Bing med integrerad ChatGPT är här

Igår lanserade Microsoft en helt ny version av sin sökmotor Bing med integrerad ChatGPT. Vi summerar de viktigaste punkterna.