Sökmotorkonsult.se

En kvarts miljon kan inte ha fel

Vi firar 100 000

Igår nådde vi en milstolpe med vårt populära SEO-verktyg som bedömer on page-faktorer på en webbsida. Nu har verktyget använts en kvarts miljon gånger.

Pineberry firade dubbla milstolpar igår. Dels firade Pineberry 5 år som företag och dels nådde vi en kvarts miljon analyser i vårt SEO-verktyg. Vi lanserade verktyget för tre och ett halvt år sedan och är såklart väldigt glada över utvecklingen.

Tack till alla er som använt verktyget under åren. Har du inte redan testat vårt SEO-verktyg så hittar du det uppe i högra hörnet på sajten.

Ett verktyg till på gång

För att fira att vi nått en kvarts miljon analyser håller vi på att utveckla ett till verktyg. Det är inte ett lika omfattande verktyg som SEO-verktyget men vi tror och hoppas att det kommer uppskattas. Vårt mål är att lansera det vid årsskiftet.

Till sist

Igår var det SEO-snack. Som vanligt var det en fantastisk uppslutning. Vi var ca 80 personer som trotsade snörusket och träffades på Sue Ellen. Tack till alla som var där och jag hoppas ni hade lika trevligt som jag.

Sidan är senast uppdaterad 2012-11-30

2 kommentarer

  1. Superbra verktyg som jag använt ett antal gånger. Bra tips också.
    Väntar med spänning på nya verktyget.

    Kommentar av Palle

  2. Grattis!
    Jag sitter just nu med alla våra websidor och går igenom dem efter verktygets anmärkningar och synpunkter.
    Tack för ett mycket användbart verktyg!

    Kommentar av Erik Svedin

RSS feed for comments on this post.

Innan du kommenterar var vänlig och läs igenom reglerna för kommentarer

Vem vinner melodifestivalen 2023? Bilden visar Loreen och Marcus & Martinus

Trendspaning: Vem vinner Melodifestivalen 2023 – på Google?

Årets stora dos av glitter, musik och dramatik närmar sig sin höjdpunkt. Finalen i Melodifestivalen äger rum i helgen och vi har självklart tagit på oss uppgiften att försöka spå årets vinnare. Genom att analysera sökvolym och söktrender har vi identifierat vilka artister och bidrag som verkar ha fått mest uppmärksamhet inför tävlingen. Så vem kommer att ta hem segern i år? Läs vidare för att ta reda på det!

Kristian Jältsäter, Michael Wahlgren och Emilia Milosavljevic i avsnitt 91 av Sökpodden

#91 Bard & Sydney

Sökpodden är här igen! I detta avsnitt 91 pratar Emilia, Kristian och Micke om Bard vs Sydney, gör en populär SEO-clinic och avslutar med att dela med sig av erfarenheter från genomgångar av annonskonto på Meta. Du lyssnar väl?

Nya Bing

Nya Bing med integrerad ChatGPT är här

Igår lanserade Microsoft en helt ny version av sin sökmotor Bing med integrerad ChatGPT. Vi summerar de viktigaste punkterna.

Google AI

­­Officiellt: Google lanserar chatboten Bard och AI-svar direkt i sökresultatet

Ryktena visade sig stämma. Igår bekräftade Google att de lanserar Bard, en chatbot likt ChatGPT, och även kommer införa fler AI-baserade svar direkt i sökresultatet.

Greta talar i en mikrofon

5 gånger Greta utklassar sina motståndare på sociala medier

Greta Thunberg är just nu som enda kvinna med på topplistan över de mest gillade Twitter-inläggen någonsin. Här är 5 av Gretas mest uppmärksammade svar i sociala medier.