Sökmotorkonsult.se

Gratis Google Shopping snart i Sverige

Kvinna håller i mobiltelefon med Google Shopping på

De organiska sökresultaten för Google Shopping kommer snart att vara tillgängliga över hela världen – däribland Sverige. Här är allt du behöver veta om förändringen. 

Google öppnade upp för organiska sökträffar i Google Shopping i USA redan i april. Nu kommer samma förändring till resten av världen. Under mitten av oktober kan vi förvänta oss att se dessa sökresultat även i Sverige och resten av Europa, berättar Google.

Precis som de vanliga organiska sökresultaten behöver du som e-handlare inte betala något för att synas på organiska Google Shopping. Dina sökträffar kommer primärt att visas i Google Shopping-tabben och inte lika mycket i det vanliga sökresultatet (även om vi sett att Google har lyft in organiska Shopping-resultat även där).

Organiska och betalda Google Shopping-resultat

De organiska sökresultaten för Google Shopping genereras av din produktfeed i Google Merchant Center. För att kunna visa dina produkter i de organiska Shopping-resultaten behöver du aktivera att vara med i Surfaces across Google i ditt Merchant Center.

Högkonverterande trafik för e-handlare

De utökade Shopping-resultaten ger e-handlare större exponeringsmöjligheter på Google. Även om de organiska shopping-sökträffarna primärt kommer att visas i Google Shopping-tabben och inte i det vanliga sökresultatet bör du komma ihåg att produktsökningar på Shopping tenderar att ha väldigt hög konverteringsgrad.

Så trots att det nog inte handlar om några större volymer till en början bör besökarna som kommer från Shopping vara väldigt långt gångna i köpresan – oavsett om de kommer via ett betalt eller organiskt shoppingresultat.

Av dessa anledningar kan det vara en god idé att se över din produktfeed och dina målsidor för att säkerställa att du på ett bra sätt fångar upp det sökbeteende som finns i ditt segment.

Behöver du hjälp med att optimera din Google Shopping i både de organiska och betalda sökresultaten? Hör gärna av dig till oss på Pineberry.

Sidan är senast uppdaterad 2020-10-01

RSS feed for comments on this post.

Innan du kommenterar var vänlig och läs igenom reglerna för kommentarer

Sökmotormuseum

Pineberry öppnar världens första sökmotormuseum

Efter 16 framgångsrika år inom digital marknadsföring har vi på Pineberry beslutat att utöka våra tjänster genom att öppna det allra första sökmotormuseet.

Simon Davidsson, Michael Wahlgren och Tilde Mattsson i avsnitt 92 av Sökpodden

#92 Fåfänga

Avsnitt 92 av Sökpodden är här! Denna gång pratar Simon, Micke och Tilde om Bing är värt att satsa på, går igenom några nyheter som kommit inom Performance Max och avslutar avsnittet med en diskussion om nyckeltal som faller under det mindre smickrande begreppet Vanity Metrics. Du lyssnar väl?

Google analytics

Din data i GA4 kommer skilja sig

Stämmer inte din siffror i GA4 mot det du ser i UA? Även om detta kan kännas frustrerande är det väntat. GA4 och UA skiljer sig på så många sätt att datan inte är helt jämförbar. Däremot kan det vara bra att förstå varför du ser skillnader i dina siffror och hur stora skillnaderna är.

inget att förlora

Våga mer i sämre tider

Det finns fördelar med att det är sämre tider. En sådan är att du ges möjlighet att våga mer med din marknadsföring. Du har helt enkelt mindre att förlora. Så passa på att göra de stora förändringarna i din marknadsföring som du dragit dig för att göra tidigare.

black friday datum

När är black friday & cyber monday 2023? – Alla datum!

Nu för tiden finns det många kampanj- och temadagar att hålla reda på, särskilt under hösten när det är viktiga händelser som Black Week, Cyber Monday och Black Friday. Här är de datum du behöver hålla koll på!