Sökmotorkonsult.se

Sökmotoroptimering – ett politiskt verktyg?

Politik och SEO?Nästan alla använder Google när dom använder nätet. Det här gäller inte bara för försäljning eller marknadsföring, det gäller i den politiska maktkampen lika väl.

Om man driver en blogg som är synlig på termer som har med politiska frågor att göra kommer man nå en grupp av besökare som är intresserade av ämnet, allt från sådana som vill bilda sig en uppfattning till dom som gör undersökningar av olika slag. Det råder väl ingen tvekan om att det finns ett antal stora politiska bloggar som placerar sig väl i sökmotorerna. Om man får en massa besökare som sökt på aktuella frågor, är det någon som tror att man inte kan påverka då?

Piratpartiet och Miljöpartiet i framkant

Jag tänkte ta upp lite olika exempel på hur politiska partier faktiskt har en strategi för sökmotorer, även om många kanske inte känner till det själva. Piratpartiet är här en given kandidat, att en del kända sökmotoroptimerare anslutit sig till partiet gör förstås inte strategin sämre. Genom att Pirater generellt sett skriver mycket i bloggar, på forum och liknande och är frikostiga med länkar till varandra innebär det här att Piratpartiet lyfts i sökmotorerna och, vill jag hävda, i debatten i helhet. Självklart hamnar PP i blickfånget när partiet nämns i varenda politisk text som dyker upp när man söker.

Ett annat parti som arbetar aktivt online är Miljöpartiet, och trots att partiet är litet i jämförelse med de andra riksdagspartierna har man en internetnärvaro som många gånger kan vara större. Det här kan man också tacka sina bloggare för. Genom att vara en del av bloggosfären och ha ett antal gröna bloggare lyckats de dra en stor publik – mycket större än vilket torgmöte som helst. När man dessutom lyckas attrahera andra än de egna blir det ju dessutom så mycket större.

SEO istället för TV

Det finns förstås enormt mycket att göra inom de flesta partier, även de två jag nämnt här. Internetnärvaron kan öka ytterligare och det skulle gå att synas på alla möjliga frågor. Med en mer medveten strategi borde partierna dominera sökresultaten på vissa termer, något som faktiskt inte alls görs idag. Hittills har strategin nästan uteslutande (utom för PP) burits upp av ett antal bloggare, och jag skulle säga att det är dags att ta arbetet till nästa nivå. Om de skulle välja att göra en satsning på sökmotoroptimering, istället för att snegla på TV-kanalerna, kanske de kunde nå en lika stor, men mycket mer intresserad, publik.

Sidan är senast uppdaterad 2022-04-26

En kommentar

  1. Detta är ju fördelen mad att vara bra på sökmotoroptimering. Man kan nå ut till en speciell publik med sitt budskap. Man når ut snabbt och kostnadseffektivt genom att blogga på rätt sätt. Mycket spännande!

    Petter

    Kommentar av Petter

RSS feed for comments on this post.

Innan du kommenterar var vänlig och läs igenom reglerna för kommentarer

Vem vinner melodifestivalen 2023? Bilden visar Loreen och Marcus & Martinus

Trendspaning: Vem vinner Melodifestivalen 2023 – på Google?

Årets stora dos av glitter, musik och dramatik närmar sig sin höjdpunkt. Finalen i Melodifestivalen äger rum i helgen och vi har självklart tagit på oss uppgiften att försöka spå årets vinnare. Genom att analysera sökvolym och söktrender har vi identifierat vilka artister och bidrag som verkar ha fått mest uppmärksamhet inför tävlingen. Så vem kommer att ta hem segern i år? Läs vidare för att ta reda på det!

Kristian Jältsäter, Michael Wahlgren och Emilia Milosavljevic i avsnitt 91 av Sökpodden

#91 Bard & Sydney

Sökpodden är här igen! I detta avsnitt 91 pratar Emilia, Kristian och Micke om Bard vs Sydney, gör en populär SEO-clinic och avslutar med att dela med sig av erfarenheter från genomgångar av annonskonto på Meta. Du lyssnar väl?

Nya Bing

Nya Bing med integrerad ChatGPT är här

Igår lanserade Microsoft en helt ny version av sin sökmotor Bing med integrerad ChatGPT. Vi summerar de viktigaste punkterna.

Google AI

­­Officiellt: Google lanserar chatboten Bard och AI-svar direkt i sökresultatet

Ryktena visade sig stämma. Igår bekräftade Google att de lanserar Bard, en chatbot likt ChatGPT, och även kommer införa fler AI-baserade svar direkt i sökresultatet.

Greta talar i en mikrofon

5 gånger Greta utklassar sina motståndare på sociala medier

Greta Thunberg är just nu som enda kvinna med på topplistan över de mest gillade Twitter-inläggen någonsin. Här är 5 av Gretas mest uppmärksammade svar i sociala medier.