Sökmotorkonsult.se

Värdet av Googles startsida

Google+

Du har säkert inte missat (har du det?) att Google körde en stor blå pil på sin startsida för att få uppmärksamhet till Google+. Den som är lite intresserad av trafik på Internet undrar ju förstås hur effektivt det skulle vara att ha en annons på Google.com, t ex en stor blå pil.

Google Plus Pil

Sanningen är att det är ganska effektivt. Hitwise har publicerat lite data och den tyder på att Google+ gick från att vara ganska obetydlig till att vara det 8:e största sociala nätverket i världen. Nästan 15 miljoner besökare blev det förra veckan.

Google plus i förhållande till alla andra siter

Diagram Google Plus

Nu kan man kanske inte räkna med att få köpa annonsering på Googles startsida men nog skulle det vara spännnande.

Sidan är senast uppdaterad 2013-01-15

7 kommentarer

  1. Inte dåligt! ;-)

    Kommentar av Anders

  2. Det var en kraftig ökning. Att ha reklam på googles framsida skulle inte vara dumt. Men tänk bara på hur mycket det hade kostat hehe.

    Det talas om att google+ ska bli betydelsefull i sökresultaten. Men funderingen på detta är att varför ska ett community styra serpen? jag menar, Google i största allmänhet ska ju vara en sökmotor för alla. Inte bara i ett community. Och om det nu kommer bli så att google+ blir en stor del av sökresultatet då kommer det ändå att bli raka motsatsen till vad Google själva säger att sökresultat ska vara naturliga och mest populära.

    Jag har inte riktigt greppat detta med google+ ännu. Men att det kommer bli strort är jag övertygad om, Och att det kommer bli mer personliga sökresultat i alla dess former har vi ju redan bevis på. Frågan från mig är då, Är detta ett så smart drag av google? Jag personligen tycker att dom har tappat ”don’t be evil” stuket nu. Detta verkar bara vara ett försök att slå tillbaka på FB.

    /Micke

    Kommentar av Micke

  3. Det skulle vara riktigt gynnsamt att lägga en stor annons på Googles förstasida. Den effekten man skulle få är överlägset alla andra annonsplatser helt enkelt.

    Dock gillar jag att Google inte kör den stilen, och har en enkel och bra förstasida.

    Mvh

    Kommentar av Hanna

  4. Det här med google + är fortfarande en gåta för mig. Men det är väl bara att ge med sig och börja utforska. För ska man vara med, måste man ha koll..

    Från den ena marknadsföringen till den andra. Facebook har verkligen lyckats med marknadsföringen med Facebook timeline. Gratis marknadsföring på varenda nyhetssändning har de lyckats få… Slå det!

    Kommentar av Eva

  5. jäklar! Jag testade nyss google+… vilket skit!

    Facebook kommer att bestå… Även om google+ har många besökare, hur många är inne varje dag?

    Joel

    Kommentar av Las Vegas Strip

  6. Tycker att G+ är en bra mix mellan twitter och facebook. Blir spännande att se vad som händer om ett år eller så.

    Kommentar av Alex

  7. MYCKET intressant, men har själv inte sett någon pil, måste bara vart på .com va?

    Kommentar av Patrik

RSS feed for comments on this post.

Innan du kommenterar var vänlig och läs igenom reglerna för kommentarer

Vem vinner melodifestivalen 2023? Bilden visar Loreen och Marcus & Martinus

Trendspaning: Vem vinner Melodifestivalen 2023 – på Google?

Årets stora dos av glitter, musik och dramatik närmar sig sin höjdpunkt. Finalen i Melodifestivalen äger rum i helgen och vi har självklart tagit på oss uppgiften att försöka spå årets vinnare. Genom att analysera sökvolym och söktrender har vi identifierat vilka artister och bidrag som verkar ha fått mest uppmärksamhet inför tävlingen. Så vem kommer att ta hem segern i år? Läs vidare för att ta reda på det!

Kristian Jältsäter, Michael Wahlgren och Emilia Milosavljevic i avsnitt 91 av Sökpodden

#91 Bard & Sydney

Sökpodden är här igen! I detta avsnitt 91 pratar Emilia, Kristian och Micke om Bard vs Sydney, gör en populär SEO-clinic och avslutar med att dela med sig av erfarenheter från genomgångar av annonskonto på Meta. Du lyssnar väl?

Nya Bing

Nya Bing med integrerad ChatGPT är här

Igår lanserade Microsoft en helt ny version av sin sökmotor Bing med integrerad ChatGPT. Vi summerar de viktigaste punkterna.

Google AI

­­Officiellt: Google lanserar chatboten Bard och AI-svar direkt i sökresultatet

Ryktena visade sig stämma. Igår bekräftade Google att de lanserar Bard, en chatbot likt ChatGPT, och även kommer införa fler AI-baserade svar direkt i sökresultatet.

Greta talar i en mikrofon

5 gånger Greta utklassar sina motståndare på sociala medier

Greta Thunberg är just nu som enda kvinna med på topplistan över de mest gillade Twitter-inläggen någonsin. Här är 5 av Gretas mest uppmärksammade svar i sociala medier.