Sökmotorkonsult.se

Fem vanliga nybörjarmisstag i Adwords

Nybörjarmisstag i AdWords

För att nå en god lönsamhet inom sökordsannonsering krävs det utöver en bra produkt eller tjänst en stark sökordsportfölj, välskrivna annonser och relevanta landningssidor. Det underlättar även om man kan undvika dyra misstag genom att försäkra sig om att nedanstående vanliga fem missar som vi listar inte finns i kontot.

1. Att ha Display-nätverket aktiverat i kampanjer för Söknätverket

Som grundinställning när man skapar en Adwordskampanj är både Display-nätverket och Söknätverket aktiverat. Det stora problemet med det är att Display-nätverket ofta genererar mycket trafik men konverteringsgraden är vanligtvis mycket sämre. Det betyder att det finns en risk för att man spenderar en viktig del av sin budget som annonsör på trafik som inte är lika relevant och söker efter din produkt eller tjänst. Det är också lättare att optimera och mäta Sök- och Display-nätverkets prestation när dessa är åtskilda i separata kampanjer.

2. Att ignorera Quality Score

Quality Score (QS) är Googles sätt att bedöma kvalitet på relevansen mellan sökord, annons och landningssida per sökord. Höga Quality Scores premieras med högre positioner i sökresultaten till en lägre kostnad och att ha höga QS är en viktig beståndsdel i ett framgångsrikt Adwords-konto. Att ha sökord med låga QS aktiva kan alltså stå dig dyrt som annonsör då samma position skulle kosta dig mycket mindre i snitt per klick om du hade högre Quality Scores på sökorden.

För att motverka låga Quality Scores rekommenderar vi att experimentera med sökord, annonser och landningssidor för att nå en högre CTR (Click Through Rate – klickfrekvens) och därigenom ett högre QS. På så vis kan ni driva mer relevant trafik till en lägre kostnad.

3. Att skicka all trafik till startsidan

Om man i ett konto skickar all trafik till startsidan finns det en stor chans att man påverkar sin omvandlingsfrekvens och Quality Score negativt.

Vi rekommenderar att leda trafiken till den för sökfrågan mest relevanta delen av webbplatsen eller skapa specifika landningssidor för varje kampanj eller annonsgrupp beroende på vilka resurser som finns. Då kan man leda besökaren snabbare på sajten för att öka chansen för ett köp. Det bör vara enkelt och tydligt vad man som annonsör uppmanar besökaren att göra på landningssidan och vi rekommenderar att man testar landningssidor mot varandra för att hitta den mest lönsamma varianten.

4. Att inte använda negativa sökord

Ett av de vanligaste misstagen i Adwords är att inte använda sig av negativa sökord. Med negativa sökord kan man förhindra att annonserna visas på sökningar som man inte är intresserad av att betala för klick eller visningar på.

Ett bra exempel skulle kunna vara sökningar som innehåller ord som ”jobb”, ”gratis” eller informationssökningar som innehåller ord som ”wiki”. Med en välkomponerad negativ sökordslista kan man som annonsör spara mycket pengar på att inte betala för klick som inte leder till köp.

5. Att ha för många sökord i varje annonsgrupp

Det finns många skäl till att det inte är effektivt att ha många sökord i en annonsgrupp. Har men exempelvis 100 sökord i en annonsgrupp är det i princip omöjligt att skapa en annons som är relevant för alla sökorden. Det blir ofta en negativ påverkan på sökordens Quality Score om CTR och därmed relevansen sjunker och det är lätt hänt när annonserna inte är tillräckligt relevanta för sökorden. Då kan CPC (Cost Per Click – kostnaden för klick på annonsen) drivas upp och positionerna försämras och för att motverka detta rekommenderar vi max 10 sökord per annonsgrupp och att man kontinuerligt testar tre annonser mot varandra för att se vilken som presterar bäst i form av CTR och omvandlingar.

Vad är det vanligaste misstaget ni stöter på i Adwords?

Sidan är senast uppdaterad 2013-10-23

7 kommentarer

  1. Ett annat väldigt vanligt misstag torde vara att inte kunna Googles regler tillräckligt bra och därför åka på varningar och missad trafik.

    Kommentar av Niklas

  2. Det stämmer att det också är ett vanligt misstag, Niklas. För att hålla koll på förändringar i reglerna rekommenderar jag att hålla koll på Googles ändringslogg för annonseringspolicyn i Adwords policycenter. http://bit.ly/14qwzez

    Kommentar av Michael Berman-Grutzky

  3. Väldigt nyttig artikel! Har själv lagt alla sökord i enbart en kampanj och pekat dessa mot startsidan. Blir till att ändra det omedelbums. :)

    Kommentar av Leo

  4. Tack Leo, roligt att du fann artikeln hjälpsam.

    Kommentar av Michael Berman-Grutzky

  5. Väldigt grundläggande artikel.

    Jag skulle vilja lägga till att ett av de största problem som många Adwords annonsörer gör är att lägga in sina sökord i broad och inte gruppera dessa på ett bra sätt i annonsgrupper.

    Att lägga in sina sökord i broad gör det väldigt svårt att få upp relevansen mellan sökord, annons och landningssida vilket resulterar i en lägre Quality Score. Annonsören ska alltid ha sina viktigaste konverterande söktermer exakt matchade i kontot.

    Sikta på att över tid ha minst 70% av din kostnad på exakt matchade söktermer och de resterande 30% på BMM (broad match modified) som en discover del av kontot för att hitta nya söktermer som ni kan lägga in i kontot vart efter dom driver konverteringar eller klick.

    Lycka till!!!

    Kommentar av Niklas Hammarström

  6. Tack Niklas, jag håller helt med om att det är ett vanligt misstag att inte jobba med fler matchtyper och då främst exakt match och modifierad bred match.

    Min upplevelse är att BMM ibland kan vara för snävt i vissa branschsegment och då kan det vara bra att komplettera med sökordet i bred match om man inte hittat konverterande sökord ännu.

    Kommentar av Michael Berman-Grutzky

RSS feed for comments on this post.

Innan du kommenterar var vänlig och läs igenom reglerna för kommentarer

inget att förlora

Våga mer i sämre tider

Det finns fördelar med att det är sämre tider. En sådan är att du ges möjlighet att våga mer med din marknadsföring. Du har helt enkelt mindre att förlora. Så passa på att göra de stora förändringarna i din marknadsföring som du dragit dig för att göra tidigare.

black friday datum

När är black friday & cyber monday 2023? – Alla datum!

Nu för tiden finns det många kampanj- och temadagar att hålla reda på, särskilt under hösten när det är viktiga händelser som Black Week, Cyber Monday och Black Friday. Här är de datum du behöver hålla koll på!

Vem vinner melodifestivalen 2023? Bilden visar Loreen och Marcus & Martinus

Trendspaning: Vem vinner Melodifestivalen 2023 – på Google?

Årets stora dos av glitter, musik och dramatik närmar sig sin höjdpunkt. Finalen i Melodifestivalen äger rum i helgen och vi har självklart tagit på oss uppgiften att försöka spå årets vinnare. Genom att analysera sökvolym och söktrender har vi identifierat vilka artister och bidrag som verkar ha fått mest uppmärksamhet inför tävlingen. Så vem kommer att ta hem segern i år? Läs vidare för att ta reda på det!

Kristian Jältsäter, Michael Wahlgren och Emilia Milosavljevic i avsnitt 91 av Sökpodden

#91 Bard & Sydney

Sökpodden är här igen! I detta avsnitt 91 pratar Emilia, Kristian och Micke om Bard vs Sydney, gör en populär SEO-clinic och avslutar med att dela med sig av erfarenheter från genomgångar av annonskonto på Meta. Du lyssnar väl?

Nya Bing

Nya Bing med integrerad ChatGPT är här

Igår lanserade Microsoft en helt ny version av sin sökmotor Bing med integrerad ChatGPT. Vi summerar de viktigaste punkterna.